Højtydende majssorter med høj kvalitet og stærk sygdomsresistens - Syngenta

You are here

Share page with AddThis
Majs banner

Majs

Majs er en af de mest produktive afgrøder. Syngenta tilbyder sorter med et højt udbytte og med forskellige sortsprofiler for optimal tilpasning.

Opnå højt udbytte uanset sortsprofil

Højtydende majssorter med stor sygdomsresistens og stærk kvalitet er afgørende for, at du får fuldt udbytte af din investering. Derfor er vores majssorter udviklet i tæt samarbejde med danske landmænd gennem mange år.

Du får dermed det optimale udgangspunkt, uanset hvor i landet du bor, og hvilken sortsprofil du efterspørger.

Alle vores majssorter er desuden ’stay green’-typer, så du minimerer risikoen for, at de visner og bøjer sig, før du når at få høstet. Men deres differentierede egenskaber sikrer også, at du altid kan finde sorter, der matcher forholdene i din region, hvad enten du har bedrift på Lolland eller i Vendsyssel.  

Her er dine fordele – kort fortalt: 

  • Top udbytter
  • Tilpasning til regionale forhold 
  • Stor sygdomsresistens
  • Høj kvalitet  

 

Du kan derfor stole på, at du sammen med os får det optimale udgangspunkt for at maksimere udbyttet, næsten lige meget, hvilke præferencer du har, og hvilke udfordringer årets sæson byder på. 

Fyld såmaskinen hurtigere

For at gøre det nemmere for dig leverer vi også SY Milky Top og SY Nordicstar i majs Big Bags.

Hver Big Bag indeholder 20 units (svarende til 1 million frø) og rækker til ca. 10 ha. Derudover har de en fylde- og hældetud, så det er nemt og enkelt for dig at tømme sækken i maskinen. 

Nordicstar og Milkytop majssorter kommer nu i big bags

Optimér din fodersammensætning

Vores majssorter er alle udviklet gennem mange års forædlingsarbejde ude i marken for at sikre, at sorterne leverer de egenskaber, du efterspørger. 

Det gælder ikke mindst i forhold til foderværdi, hvor fx vores nyeste sort SY Actual giver dig en rigtig god kombination af energi- og stivelsesudbytte kombineret med høj fordøjelighed.  

Du kan herunder få hurtigt overblik over resultaterne fra seneste års landsforsøg, så du nemt kan vælge de sorter, der bedst matcher dine behov:  

 Landsforsøg majs 2018, 5 forsøg

 Udbytte NEL 20 FhtStivelsesudbytteAfgrødeenheder, NEL 20 pr. haTørstof %FK NDFEnergiindhold, NEL
SY Milkytop (varmt)105109142,536,462,96,35
SY Milkytop (koldt)101101149,533,961,76,15
SY Nordicstar (varmt)10095135,440,861,76,12
SY Nordicstar (koldt)105109155,737,762,16,18
SY Karthoun (varmt)10599142,637,360,46,06
SY Karthoun (koldt)9892145,535,358,15,83
SY Skandik (varmt)10491140,936,261,76,14
SY Skandik (koldt)10397152,533,461,36,14
SY Actual (varmt)98101133,241,664,06,32
SY Actual (koldt)100103148,136,263,76,21
Sortsblanding (varmt)100100135,238,762,46,23
Sortsblanding (koldt)100100148,534,9636,25

Kilde: www.sortinfo.dk/ oversigt for majshelsæd (sorter i Landsforsøg  2018) 

Udvikling fokuserer på udbytte og fleksible muligheder

Majs er en højværdi-afgrøde, og vi fokuserer derfor på at udvikle sorter, der næsten giver dig garanti for høje udbytter med lav risiko for udbyttetab. Vores majs-sorter er derfor alle Stay Green-typer, der ikke visner så hurtigt og minimerer din risiko for lejesæd. 

De ligger desuden alle omkring FAO 190, der sikrer dig størst muligt udbytte under meget forskellige dyrkningsforhold. 

Vi udvikler vores majs-sorter med base i Frankrig og Ungarn. Hver enkelt sort er resultatet af nøje udvælgelse og forædling gennem mange år, hvor vi samarbejder tæt med landmænd og har fokus på at udvikle netop de egenskaber i sorten, som optimerer dine muligheder for høje udbytter. 

De sidste år af udviklingen foregår i Danmark, hvor vi selv tester den i vores egne marker, og den bliver testet i landsforsøgene, før den frigives. Det giver dig sikkerhed for, at vores sorter hele tiden er optimeret til at kunne yde høje udbytter under de dyrkningsforhold, der kendetegner regionen. Her udgør majs en af de afgrøder, som er særligt velegnet i de sydlige egne af Danmark. 

Optimal dyrkning af majs

Med Syngenta majs sorter har du lige fra begyndelsen et rigtig godt afsæt for at opnå en god høst. Det kan du imidlertid optimere yderligere, når du tager hensyn til sorternes særlige egenskaber og de muligheder, de giver dig.

Vores majs sorter er kendetegnet med at være lavt og langsomt voksende Stay Green-typer, så du øger chancen for højt udbytte i forhold til andre typer. 

Samtidig kan du med fordel lægge en gødningsstrategi med fokus på at give en stor mængde gødning allerede fra start. Så giver du afgrøden det optimale vækst-udgangspunkt og øger chancen for højt udbytte.     

Endelig har du med Syngenta majs sorter stor fleksibilitet i forhold til høsttidspunkt. Dermed kan du nemmere tilrettelægge dit arbejde og udnytte ressourcerne optimalt i det travle efterår. 

Husk! Du kan få SY Milkytop og SY Nordicstar leveret i praktiske big bags, som gør det endnu nemmere for dig at komme i gang med såningen. Download information om big bags her

Vi anbefaler, at du uanset hvad altid rådfører dig med din lokale Syngenta-konsulent om, hvordan vi sammen optimerer dyrkningen i løbet af sæsonen, så du opnår det højest mulige udbytte.

Læs mere om vores majssorter - klik på den sort du vil vide mere om herunder

SY Karthoun

SY Karthoun

Dyrkningssikker sort med højt tørstofudbytte

SY Milkytop

Sorten, der giver topudbytte år efter år

SY Nordicstar

Middeltidlig sort med et højt stivelsesudbytte og udbyttepotentiale

SY Rotango

SY Rotango

Høj kvalitet på alle parametre - særligt på varmere lokaliteter

SY Skandik majssort logo

SY Skandik - NYHED

Ny højtydende sort til helsæd

#RØDDERNE, Henrik Ryberg er på besøg på Fyn hos Jacob Eriksen under majshøsten - se video herunder

Med #RØDDERNE i marken

Følg #RØDDERNE på Facebook og få ny inspiration og viden