Danmark

You are here

Syngentas majssorter sætter standarden for både udbytte og kvalitet

Nyhed - Udsæd
22.11.2022

Nu er landsforsøgene for 2022 landet, og sorternes præstation kan findes på Sortinfo. Dykker man ned i tallene finder man SY Silverbull, der ligger i top10 på alle kvalitetsparametre. Derudover viser Benco og SY Larson ligeledes topresultater.  

Majs fylder mere og mere i køernes foderration og spiller en stor rolle i bedrifternes mælkeproduktion og samlede økonomi. Derfor er vi også stolte over at kunne levere majssorter, der scorer højt på kvalitetsparametrene:  

  • Godt energi-udbytte (NEL20 a.e. pr. ha.) 
  • Høj foderværdi (NEL 20 MJ pr kg tørstof) 
  • Høj cellevægsfordøjelighed (FK NDF)  
  • En stivelsesprocent i balance  
  • En tidlighed der giver maksimal dyrkningssikkerhed år efter år 

 

”Det er ovenstående parametre, der skal sikre din foderkvalitet, køernes ædelyst og mælkeydelse. Det rene tørstofudbytte skal altid ses i relation til, hvor meget mælk, der leveres i stalden. Majs til helsæd giver først udbytte når koen malkes,”

fortæller Torben Sørensen, Market Manager Seeds hos Syngenta. 

Du kan herunder få hurtigt overblik over resultaterne fra seneste års landsforsøg, så du nemt kan vælge de sorter, der bedst matcher dine behov:   

Landsforsøg majs 2022, 5 forsøg

 Udbytte NEL 20 FhtStivelsesudbytte (fht)Afgrødeenheder, NEL 20 pr. haTørstof %FK NDFNEL 20 (MJ pr. kg. tørstof)
Benco108104171,230,968,66,51
SY Silverbull94106149,334,767,96,60
SY Larson101107160,733,167,06,52
SY Liberty106102168,429,367,16,41
SY Karthoun9996158,232,265,76,36
SY Milkytop98102156,628,366,96,49
SY Skandik*9996155,730,166,86,41
Sortsblanding100100159,031,267,56,49

* Udbytte fra 2021 (7 forsøg)

Kilde: www.sortinfo.dk/ oversigt for majshelsæd (sorter i Landsforsøg  2022) 

SY Silverbull sætter standarden for kvalitet i majs 

I landsforsøgene kan man blandt andet aflæse, at SY Silverbull ligger rigtig højt på kvalitet, udbytte og en tidlighed, der gør, at den passer til de fleste bedrifter.  

”I år er vi meget stolte over endnu engang at se, at vores SY Silverbull har klaret sig rigtig godt på alle kvalitetsparametre. Det gælder både, når der måles på cellevægsfordøjelighed, energi pr. kilo tørstof og stivelsesprocent,”

'fortæller Torben Sørensen.  

Sorten har en høj standard i forhold til samlet foderkvalitet af testede majssorter i Danmark og sætter standarden for god balance mellem: 

  • Stivelse 
  • Energi 
  • Fordøjelighed  

SY Silverbull er en middeltidlig sort FAO 170, hvilket gør den tidlig nok til at kunne dyrkes i hele landet, uden at man behøver at bekymre sig om for sen høst. Det er med til at gøre den dyrkningssikker, så du opnår en fleksibel høstperiode. Hvilket blandt andet skyldes, at sorten også er standfast og en stay-green type, som betyder at bladende er længe grønne, hvilket giver et større høstvindue.  

Benco scorer højt på udbytte 

Ser man udelukkende på det højeste udbytte målt på hkg/ha tørstof og NEL20 udbytte er Benco topscorer i årets Landsforsøg. Benco ligger i den sildige modningsgruppe (FAO 205). Sorten er kendetegnet ved at være særligt velegnet til lune lokaliteter som øerne og Sønderjylland, men har også vist fine resultater i Midtjylland og kystnære områder generelt i Jylland. 

”Benco vinder især på udbyttet af både tørstof og energi og har samtidig den højeste fordøjelighedsprocent. Dertil viser sorten stabilitet på forskellige lokaliteter også overfor meget forskellige vækstsæsoner,”

fortæller Torben Sørensen.  

SY Larson ligger solidt på kvalitetsparametrene  

Også resultaterne fra SY Larson er igen i år rigtig fine, og sorten har nogle klare kvaliteter, du som landmand ikke går forkert i byen ved at vælge.  

”SY Larson udmærker sig ved at have gode fodringsmæssige kvaliteter, høj cellevægsfordøjelighed og højt energiindhold pr. kg. tørstof. Sorten har desuden god balance mellem stivelsesindholdet og energiudbyttet og en god helplantefordøjelighed,”

fortæller Torben Sørensen.  

SY Larson ligger i den middeltidlige gruppe på FAO 170 og kan dyrkes i hele landet. Sorten har en god tidlighed og giver kvalitets majsensilage. 

Majs

Majs

Højtydende sorter tilpasset de danske forhold

Benco majssort logo

Benco

Ny sort der ligger helt i top på både tørstof udbytte, NEL20 udbytte samt...

SY Larson majssort

SY Larson

Tidlig kvalitets majssort, som kan dyrkes i hele landet

Majssort SY Silverbull logo

SY Silverbull

Majssort med stort udbyttepotentiale af top kvalitet.