Majs resultater 2019 samlet | Syngenta

You are here

Share page with AddThis

Majs resultater 2019 samlet

Du kan herunder få hurtigt overblik over resultaterne fra seneste års landsforsøg, så du nemt kan vælge de sorter, der bedst matcher dine behov:   

Landsforsøg majs 2019, 4 lune, 3 kølige forsøg

 Udbytte NEL 20 FhtStivelsesudbytteAfgrødeenheder, NEL 20 pr. haTørstof %FK NDFEnergiindhold, NEL
SY Milkytop (varmt)9897164,32968,36,38
SY Milkytop (koldt)109115126,426,569,46,39
SY Nordicstar (varmt)9395155,433,668,46,39
SY Nordicstar (koldt)98109113,829,9696,33
SY Karthoun (varmt)9893163,332,367,66,31
SY Karthoun (koldt)10095115,828,168,46,21
SY Abelardo (varmt)9796161,130,567,56,32
SY Abelardo (koldt)10693122,328,970,16,41
SY Actual (varmt)98100162,831,769,46,49
SY Actual (koldt)106116122,329,970,16,41
Sortsblanding (varmt)100100166,933696,45
Sortsblanding (koldt)100100115,62969,86,37

Kilde: www.sortinfo.dk/ oversigt for majshelsæd (sorter i Landsforsøg  2019)