Højtydende majssorter med høj kvalitet og stærk sygdomsresistens - Syngenta

You are here

Share page with AddThis

I Syngenta hjælper vi de danske landmænd til en god høst af høj kvalitet - år efter år. Derfor tilbyder vi kun højtydende majssorter med forskellige profiler, der er tilpasset de danske forhold.

Alle vores majssorter er stay green-typer og udmærker sig ved højt udbytte, solid kvalitet og stærk sygdomsresistens - og i år tilføjer vi endnu en majssort til sortimentet; SY Actual

SY Actual er en sort, hvor kvaliteten er i top. Derudover har den en rigtig god kombination af energi- og stivelsesudbytte kombineret med høj fordøjelighed.  

Derudover består vores sortiment af top-performeren SY Milkytop samt SY Nordicstar, SY Skandik, SY Rotango og SY Karthoun. Læs mere om hver sort og find forhandlere ved at klik på "læs mere" i boksene herunder. 

 

Nordicstar og Milkytop majssorter kommer nu i big bags

Fyld såmaskinen hurtigere

SY Milkytop og SY Nordicstar - Nu i big bags

Oversigt over Syngenta majssorter i forsøg 2018

Herunder kan du sammenligne resultaterne fra 2018 forsøgene. 

 Landsforsøg majs 2018, 5 forsøg

 Udbytte NEL 20 FhtStivelsesudbytteAfgrødeenheder, NEL 20 pr. haTørstof %FK NDFEnergiindhold, NEL
SY Milkytop (varmt)105109142,536,462,96,35
SY Milkytop (koldt)101101149,533,961,76,15
SY Nordicstar (varmt)10095135,440,861,76,12
SY Nordicstar (koldt)105109155,737,762,16,18
SY Karthoun (varmt)10599142,637,360,46,06
SY Karthoun (koldt)9892145,535,358,15,83
SY Skandik (varmt)10491140,936,261,76,14
SY Skandik (koldt)10397152,533,461,36,14
SY Actual (varmt)98101133,241,664,06,32
SY Actual (koldt)100103148,136,263,76,21
Sortsblanding (varmt)100100135,238,762,46,23
Sortsblanding (koldt)100100148,534,9636,25

Kilde: www.sortinfo.dk/ oversigt for majshelsæd (sorter i Landsforsøg  2018) 

SY Milkytop

Sorten, der giver topudbytte år efter år

SY Nordicstar

Middeltidlig sort med et højt stivelsesudbytte og udbyttepotentiale

SY Skandik majssort logo

SY Skandik - NYHED

Ny højtydende sort til helsæd

SY Rotango

SY Rotango

Høj kvalitet på alle parametre - særligt på varmere lokaliteter

SY Karthoun

SY Karthoun

Dyrkningssikker sort med højt tørstofudbytte

#RØDDERNE, Henrik Ryberg er på besøg på Fyn hos Jacob Eriksen under majshøsten - se video herunder

Med #RØDDERNE i marken

Følg #RØDDERNE på Facebook og få ny inspiration og viden