
Foto af Preben Tving Andersen, Steen Olsen og Thomas Poulsen.
Mange biodiversitetsinitiativer
Vinderen af Bøndernes Blomstrende Ideer 2020 er et samarbejde mellem fire personer: Steen Olsen, Preben Tving Andersen, Mette Tving Andersen og Thomas Poulsen. Tilsammen har de 640 hektar. Sammen har de blandt andet lavet blomsterblandinger i ukurante hjørner, stenbunker, der tilgodeser insekter og gamle træer placeret i markkanten.
Som vinder af Bøndernes Blomstrende Ideer 2020 vandt de en sæson med FaunaPhotonics sensor, der vil måle biodiversiteten af flyvende insekter ved en af deres marker. Se mere i videoen.

Inspiration til mere biodiversitet på bedriften
Projektet har modtaget en masse spændende ideer og initiativer, hvilket i høj grad viser engagement og stor kreativitet blandt de danske landmænd.
Til udvælgelsen af de bedste initiativer har et dommerpanel gennemgået alle indsendte projekter. Panelet bestod af Birte Boelt, seniorforsker ved Aarhus Universitet, Hanne Juncher Fris, Jagt- og Naturkonsulent ved Velas, Frederik Taarnhøj, medstifter af FaunaPhotonics, og Julie Arildsen Winter, teknisk ekspert i udsæd ved Syngenta Nordics.
På baggrund af juryens kommentarer er der udarbejdet en rapport, hvori beskrivelserne af de forskellige projekter og initiativer kan findes.
Etablering af blomsterstriber på Fyn
Andenpladsen i Bøndernes Blomstrende Ideer 2020, er Bjarne Nygaard. Siden 2017 har han hjulpet landmænd med at udså og etablere blomsterstriber til gavn for biodiversiteten i sit lokal område. Selve etableringsfasen af blomsterstriber er meget vigtig. Det kræver de helt rigtige forhold således at den kommer op fra starten af, og uden at blive overtaget af ukrudt.
Få mere viden og et par gode råd til blandt andet blomsterstriber i juryrapporten i linket ovenfor.
Om Bøndernes Blomstrende Ideer
Med Bøndernes Blomstrende Ideer er målsætningen at finde og dele de gode initiativer til, hvordan man kan fremme biodiversiteten i landbruget. Projektet blev i sommeren 2020 igangsat som et samarbejde mellem Syngenta og FaunaPhotonics.
Flere danske landmænd medtænker allerede mange af ideerne i deres daglige landbrugspraksis. Ved at dele og videreformidle det, der allerede findes derude, kan det være med til at inspirere endnu flere landmænd til at gå i gang med lignende initiativer på deres bedrifter.